Inšpirácie na podporné aktivity
Veľké spoločné bubnovanie sa uskutoční 19. novembra 2024 v čase medzi 10:00-11:00. No zapojiť sa môžete aj realizáciou podporných aktivít.
Počas celého týždňa od 11. – 19. novembra 2024 sú vítané podporné aktivity k téme prevencie násilia – napríklad premietanie filmov k téme, rozhovory, diskusie, tematické nástenky, pre menších zadania na kreslenie, …. kreativite pre podporu témy sa ozaj medze nekladú :)
V roku 2021 bubnová škola Rytmika.sk pre pomoc s rytmom nahrala hudobnú pomôcku »», ktorá môže byť nápomocná pri udávaní rytmu počas spoločného bubnovania, a zároveň samotné bubnovanie zatraktívni.
Novinka roku 2023 – Predstavujeme vám pieseň a videoklip, ktorý pre všetky deti i nás dospelých zložil a spolu s bubeníkmi zo ZŠ Park Angelinum nahral Ivan Timko, bubeník skupiny NO NAME :: hudobná skupina. Ďakujeme za iniciatívu škole, pani triednej učiteľke Monike, Ivanovi s bubeníkmi i Musicology Studios za toto silné posolstvo.
Text: Aby bolo deti počuť
Koľko z nás detí je z dobrej rodiny,
No kopa iných nosí pod tričkom modriny.
Trápia ich rany na tele aj na duši,
Len si to predstav a srdce sa ti rozbuší.
Koľko z tých detí praje si byť v bezpečí,
Mať pri sebe niekho, kto rany mu vylieči.
Ak tvoje detské srdce niekto zraní,
Vykrič to do sveta, nech ťa svet chráni.
Refrén-idealne všetci v miestnosti
Veď budúcnosť sveta je v rukách nás detí.
Len v detských očiach večná láska svieti.
Snáď našou piesňou lepší svet budujeme,
ABY BOLO DETI POČUŤ,DNES BUBNUJEME
Veď budúcnosť sveta je v rukách nás detí.
Len v detských očiach večná láska svieti.
Snáď našou piesňou lepší svet budujeme,
ABY BOLO DETI POČUŤ, DNES BUBNUJEME, ABY BOLO DETI POČUŤ, DNES BUBNUJEME, ….
ZAUJÍMAVÉ MOŽNOSTI PODPORNÝCH AKTIVÍT:
1/ PONUKA KURZOV na www.bezmodrin.sk
Kurzy sú vhodné najmä pre ľudí pôsobiacich v oblastiach sociálnej práce, školstva, psychológie, prevencie, advokácie, polície, ale aj pre študentov takýchto odborov, dobrovoľníkov a dobrovoľníčky alebo rodičov. Kurzy sú nápomocné pri komunikácii s deťmi o témach ochrany pred násilím, tolerancie inakosti a rešpektovania osobných hraníc.
2/ AKTIVITY PRE STARŠÍCH ŽIAKOV ZŠ A SŠ – spoločné počúvanie podcastov – BEZ MODRÍN , nenásilne o násilí a následné diskusie
- O šikanie a bezpečnom priestore na školách
- Konflikty a ako ich riešime
- Sebaobrana nie je len fyzická
- Stereotypy a predsudky
- Ako byť sám/sama sebou
- Deti a mladí ľudia, ako rovnocenní partneri dospelých
- Násilie v kinematografii
- Kyberšikana
- ale aj paleta ďalších.
3/ MOŽNOSTI AKTIVÍT PRE STARŠIE DETI ZŠ – môžu mať napríklad aj formu matematických úloh, či projektových zadaní – ako koľko detí je na planéte, koľko žije na jednotlivých kontinentoch, aká veková skupina detí je najzastúpenejšia, …. v ktorých krajinách je školská dochádzka povinná, kde je povolená detská práca a od akého veku, …… a následne diskusie k jednotlivým zadaniam. Staršie deti môžu napísať krátku esej, či zložiť báseň na tému svet bez násilia.
4/ MOŽNOSTI AKTIVÍT PRE MLADŠIE DETI ZŠ – niečo k téme nakresliť alebo vytvoriť z odpadového materiálu (napríklad škola/mesto/krajina/svet bez násilia), …. následná výstava; tiež to môže byť spoločné pozeranie videí: https://kozmove-dobrodruzstva.sk/videa/ a následná diskusia o vzhliadnutých situáciách.
5/ AKTIVITA PRE CELÚ ŠKOLU – Detská konferencia
– deti si môžu pripraviť prezentácie na témy ako: čo všetko násilie je a čo nie je / nástrahy online sveta a násilie v digitálnom prostredí, kde vyhľadať pomoc / ako zabrániť násiliu / a pod.. Pričom prezentácie môžu pripraviť jednotlivci, skupiny alebo triedy.
– konferencia sa dá spojiť aj s workshopmi pre deti organizované deťmi, ako napríklad: na jednotlivých stanovištiach by sa deti dozvedali rôzne informácie, tematicky oddelené; case study – deti by boli situované do prípadu a mali by vyriešiť ako sa z neho dostať, komu sa zdôveriť / a pod.
6/ AKTIVITY V TRIEDACH – témy do diskusie alebo s infomateriálom, ktoré je možné vyrábať spolu s deťmi
– stretli ste sa s násilím? / čo všetko je násilie? Aké druhy násilia poznáte? / koho by ste kontaktovali? Kde by ste vyhľadali pomoc? Predovšetkým ak sa násilie deje v online priestore / viete aké môže mať násilie následky? / koľko detí zažíva násilie? / prečo je potrebné hovoriť o násilí? / a pod.
7/ MATERSKÉ ŠKOLY – spoločné pozeranie videí zo série KOZMO a jeho dobrodružstvá a spoločné rozhovory, či kreslenie inšpirované príbehmi.
Aktivity je možné kombinovať, rozširovať, modifikovať, no je dôležité ich vždy prispôsobiť konkrétnym deťom, aby to bolo pre ne vhodné a zároveň zaujímavé. Kreativite pre podporu témy sa ozaj medze nekladú.
8/ AKTIVITY PRE FIRMY, INŠTITÚCIE, … – spoločné zabubnovanie 19. novembra 2024 medzi 10:00-11:00; informovanie o podujatí prostredníctvom interných komunikačných kanálov; zazdieľanie podujatia na svojich sociálnych sieťach/webstránke; zapojenie sa do koordinovaného bubnovania v meste/obci, ak také je; pridanie sa k bubnovaniu na niektorej zo zapojených škôl v obci/meste; zhostenie sa koordinovania bubnovania v obci/meste; …
9/ AKTIVITY PRE RODINY, JEDNOTLIVCOV, … – spoločné zabubnovanie 19. novembra 2024 medzi 10:00-11:00; ak sú v rodine menšie deti spoločné pozeranie videí zo série KOZMO a jeho dobrodružstvá a spoločné rozhovory či kreslenie inšpirované príbehmi, so staršími deťmi spoločné počúvanie podcastov – BEZ MODRÍN , nenásilne o násilí a následné rozhovory; …
Nápomocné vám môžu byť tiež materiály zverejnené Národným koordinančným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch
- videá na rôzne témy, v rôznych jazykových mutáciách na Youtube kanály https://www.youtube.com/@Detstvobeznasilia/videos
- rôzne dokumenty na stiahnutie
- podporné informácie pre dospelých
- podporné informácie pre deti a tínedžerov
FOTKY A VIDEÁ Z BUBNOVANIA aj SPRIEVODNÝCH AKTIVÍT ZDIEĽAJTE
→ na Facebookovej udalosti ,,Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť 2024”
→ na vašich FB stránkach a označte @Centrum Slniečko, n.o. (/centrum.slniecko.nitra) a #Bubnovacka2024
→ na vašom Instagrame a označte @bezmodrin a #Bubnovacka2024
SPÄŤ NA ÚVODNÚ STRÁNKU BUBNOVAČKY »»