Podporte nás >
Domov - Aktuality

Nitra rozširuje služby pre obete domáceho násilia

15. mája 2024

Nitra, 15. máj 2024  – Kapacity pre poskytnutie bezpečného priestoru pre ženy zažívajúce násilie a ich deti sú na Slovensku dlhodobo poddimenzované. Centrum Slniečko, n.o. v spolupráci s mestom Nitra ukončilo rekonštrukciu objektu a zvyšuje kapacitu pre bezpečné bývanie, podporu a pomoc ženám, ktoré zažívali domáce násilie a ich deťom o 15 miest. V Nitrianskom samosprávnom kraji bude k dispozícii 32 miest.

Podarilo sa. Čítať viac…

16 mám bežalo pre to, aby sa skončilo násilie na ženách a deťoch

8. apríla 2024

Jasnooranžové tričká boli na bratislavskom ČSOB maratóne neprehliadnuteľné. 16 mám na ňom bežalo, aby pomohlo týraným deťom a ženám zahojiť modriny na tele aj na duši. Násilie, žiaľ, nediskriminuje. Stretnúť sa s ním môžu ženy, muži, ale aj tí medzi nami najbezbrannejší – deti. Mnohí si to ani dnes nechcú stále pripustiť a pred násilím na deťoch dobrovoľne zatvárajú oči. Nikomu nie je príjemné dívať sa, ako trpia tí najmenší. To však nie je riešenie. Násilie na deťoch existuje, deje sa a treba o ňom hovoriť.  Čítať viac…

Vďaka vašim 2 % sme 100 %!

22. marca 2024

Ako nezisková organizácia, na svoju činnosť využívame financie z viacerých zdrojov a 2 % sú jedným z nich. Pomoc a podporu realizujeme prostredníctvom prevádzkovania troch špecializovaných pobytových zariadení, dvoch ambulantných i aktívnej práce priamo v teréne. Za dôležitú súčasť našej činnosti, považujeme podporu predchádzania násiliu a to prostredníctvom vzdelávania širokej i odbornej verejnosti a preventívnych programov pre deti už v materských školách.

Rok 2023 okrem iného znamenal pre nás aj: Čítať viac…

Násilie je charakteristické nerovnováhou moci

18. marca 2024

Násilie môžeš zažívať na rôznych miestach. Či už ti niekto ubližuje doma, v škole alebo niekde inde, nie je to správne. Je veľmi bolestivé myslieť na to, čo sa ti stalo alebo o tom hovoriť. Aj napriek tomu je ale lepšie, ak sa zdôveríš niekomu, kto ti je blízky.

Rozdiel medzi konfliktom a násilím 

Čítať viac…

Reedukačné centrá – úschovne nechcených detí MŠ SR

15. februára 2024

Reedukačné centrá – úschovne nechcených detí Ministerstva školstva

Už za komunistov boli „piatym kolesom u voza“. A tým aj ďalších 35 rokov zostali. Situácia v reedukačných centrách sa ani po dlhých rokoch stále nezmenila. Ako vyplýva aj zo zistení Generálnej prokuratúry, v niektorých zariadeniach je dokonca dnes ešte horšia. Píše Mariana Kováčová, riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko. Čítať viac…

Formy násilia

8. februára 2024

Hrozba násilia číha na deti a tínedžerov na každom kroku. Dôležité je identifikovať jeho príznaky, prejavy a zakročiť skôr, ako jeho ničivé dôsledky ohrozia zdravie či život mladého človeka. Aké formy násilia ťa môžu ohroziť?

Čítať viac…

Mariana Kováčová si z rúk prezidentky prevzala štátne vyznamenanie

15. januára 2024

Riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko, Mariana Kováčová, bola spolu s 33 osobnosťami 14. januára ocenená štátnym vyznamenaním. Z rúk prezidentky Slovenskej republiky, Zuzany Čaputovej, si prevzala Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.

Vďaka nej svieti deťom, ktoré zažili veľa fyzickej a psychickej bolesti, v živote slnko,“ zaznelo na slávnostnej ceremónii v budove Slovenskej filharmónie. Mariana Kováčová sa už od roku 1990 venuje problematike týraných, sexuálne zneužívaných detí a pomáha ženám a obetiam domáceho násilia. Čítať viac…

Čo mám robiť, ak som obeťou násilia?

11. januára 2024

Násilie môžete zažívať na rôznych miestach. Či už vám niekto ubližuje doma, v škole alebo niekde inde, nie je to správne. Je veľmi bolestivé myslieť na to, čo sa vám stalo alebo o tom hovoriť. Aj napriek tomu je ale lepšie, ak sa zdôveríte niekomu, kto vám je blízky. Nemusí to byť len niekto z rodiny, môže to byť aj učiteľ/učiteľka, sused/susedka, tréner/trénerka alebo kamarát/kamarátka.

Čítať viac…

O domácom násilí s tínedžermi

18. decembra 2023

Ako rozlíšiť konflikt od násilia? Aké formy domáceho násilia poznáme? Čo je znásilnenie? Koho požiadať o pomoc?

S podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja sme vyrobili krátke animované video, ktoré prostredníctvom vyobrazenia rôznych situácií prevedie divákov problematikou domáceho násilia. Video je vhodné ako podporný materiál na diskusie v školách či záujmových krúžkov.

Čítať viac…

Symboly mučenia

15. decembra 2023

V niektorých prípadoch domáceho násilia je mimoriadne náročné požiadať o pomoc. Násilná osoba môže monitorovať obeti digitálnu stopu – teda aké stránky navštívila, komu volala, môže jej zakazovať vychádzať samej z domu a podobne. Okrem toho, že majú málo príležitostí požiadať o pomoc, limituje ich ešte aj strach z toho, či sa volanie o pomoc podarí.

Čítať viac…