Granty EPH a NórskaMinisterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republikyCentrum Slniečko

O projekte

Projekt: “Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia”

Kód výzvy: DGV02

Kód projektu: DGV02017

Programová oblasť: Domáce a rodovo podmienené násilie

Projektová zmluva č. 416/2022 // Dodatok č. 1/2024 (č 266/2024) // Partnerská dohoda // Dodatok k Partnerskej dohode

Dĺžka realizácie aktivít projektu: máj 2022 – apríl 2024

Výška projektového grantu: 599 258,00 €

Spolufinancovanie: 12 230,00 €

Partner projektu: Mesto Nitra, Štefánikova trieda 60, 949 01 Nitra, info@nitra.sk, 037/6502 111, https://www.nitra.sk/

Zámer projektu: 

Hlavným zámerom projektu je posilnenie a skvalitnenie už poskytovaných služieb v Bezpečnom ženskom dome a rozšírenie jeho kapacity o 15 miest v kontexte uplatňovania minimálnych Európskych štandardov pre poskytovanie podpory a ochrany ženám zažívajúcim násilie a ich deťom. Realizácia projektu umožní nielen rozšírenie kapacít pre bezpečné bývanie žien a detí v Nitrianskom samosprávnom kraji, v meste Nitra, z pôvodných 17 miest na 32 miest, ale aj skvalitnenie už poskytovaných služieb. V rámci realizácie projektu sa zameriame aj na zvýšenie informovanosti prostredníctvom kampane na zvýšenie povedomia v Nitrianskom samosprávnom kraji, ktorej cieľom je zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o násilí na ženách, o možnostiach, formách a prostriedkoch riešenia násilia páchaného na ženách a deťoch. Kampaň bude ťažiskovo distribuovaná prostredníctvom internetových platforiem, no predovšetkým v podobe kvalitného podcastového formátu. Súčasťou kampane budú aj vizuálne výstupy, ktoré budú nadväzovať na podcastový seriál.

Prostredníctvom vzdelávacej kampane bude ponúknutý priestor a možnosť na osvojenie si vedomostí, informácií v téme násilia páchaného na ženách a deťoch, ich bezpečnosti, neviktimizujúcej intervencie, o formách pomoci, vhodných a nevhodných postupoch pri práci s cieľovou skupinou.

Cieľová skupina:

  • obete domáceho a rodovo podmieneného násilia – ženy a ich deti, ktoré sa ocitli v krízovej a často neriešiteľnej životnej situácii, z ktorej sa bez pomoci nevedia dostať, nevedia ako svoju situáciu riešiť. Za cieľovú skupinu považujeme taktiež znevýhodnených občanov v zmysle zdravotného postihnutia, príslušnosti k menšinám a iných obmedzení pri prístupe na trh práce, ktorým znevýhodnenie sťažuje riešenie krízovej životnej situácie akou domáce násilie je.
  • široká verejnosť, ktorá bude informovaná o problematike domáceho násilia, rodovo podmieneného násilia, formách pomoci, existencii a nutnosti fungovania bezpečného ženského domu.
  • Odborní zamestnanci prijímateľa, partnera, ale taktiež zamestnanci organizácií, inštitúcií verejného aj neverejného sektora, ktorí budú účastníkmi vzdelávacej kampane

Aktivity projektu:

1/ Priestorové rozšírenie Bezpečného ženského doma a jeho vybavenie

2/ Posilnenie a skvalitnenie služieb existujúceho Bezpečného ženského domu a prevádzkovanie rozšíreného Bezpečného ženského domu

3/ Prevádzkovanie krízového bytu

4/ Kampaň na zvyšovanie povedomia

5/ Vzdelávacia kampaň

6/ Sieťovanie a multidisciplinárna spolupráca

Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Nórsko prostredníctvom Nórskych grantov prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí. Nórsko úzko spolupracuje s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Spoločne s inými donormi poskytlo Nórsko postupne v rokoch 1994 až 2014 prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Nórske granty sú financované výlučne Nórskom a sú dostupné v krajinách, ktoré sa pripojili k EÚ po roku 2003. Na obdobie 2014 – 2021 dosahujú Nórske granty 1,25 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:

1. Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť

2. Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby

3. Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo

4. Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva

5. Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Všetky projekty sú vo výške 15 % spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk, alebo FB profil.

„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe“
„Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov.
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky“