Granty EPH a NórskaMinisterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republikyCentrum Slniečko

Aktivity

Máj 2022 – Apríl 2024

  • Terénna sociálna služba krízovej intervencie – vyhľadávanie cieľovej skupiny, odborné činnosti, terénna sociálna práca, utváranie podmienok na výdaj stravy/potravín, poskytnutie prechodného úkrytu v byte, poskytovanie krízovej pomoci prostredníctvom telekomunikačných technológií (krízová linka) a pod. – 417,5 hod.
  • Sociálne poradenstvo – odborná pomoc klientkam, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii z dôvodu domáceho násilia – 2 678,5 hod.
  • Manažment bezpečia – odborní zamestnanci na úrovni multiinštitucionálnej spolupráce zisťujú príčiny vzniku, charakteru a rozsahu problémov žien a ich detí a poskytujú odbornú pomoc, vrátane identifikácie násilia, vyhodnotenia rizík ohrozenia, prijímajú opatrenia na zaistenie ich bezpečnosti – 841,5 hod.
  • Pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov – pomoc pri vybavovaní úradných záležitostí, pri vybavovaní osobných dokladov, pri spisovaní a podávaní písomných podaní, vypisovaní tlačív a pod. – 561 hod.
  • Psychologická starostlivosť pre deti – deti sú taktiež obeťami domáceho násilia alebo sú nepriamymi obeťami domáceho násilia – svedkami. Táto situácia v nich zanecháva traumu, preto je potrebné im poskytovať psychologickú pomoc a podporu – 460,5 hod.
  • Psychologická podpora a starostlivosť pre ženy – pomoc pri spracúvaní traumy, následkov domáceho násilia – 52 hod.
  • Právne poradenstvo, pomoc pri príprave na školské vyučovanie, pomoc pri pracovnom uplatnení, rozvoj pracovných zručností635,5 hod:
    • pomoc obetiam domáceho násilia zorientovať sa a riešiť právne veci, ktoré s domácim násilím úzko súvisia (trestné oznámenie, predbežné opatrenia, podania a pod.),
    • odborní zamestnanci pomáhajú detským klientom s prípravou na vyučovanie, pri písaní domácich úloh, tvorbe projektov, práci na PC a pod.,
    • aby sa obete domáceho násilia mohli finančne osamostatniť je potrebné, aby si našli vhodné zamestnanie, s čím im pomáhajú odborní zamestnanci. Taktiež sú im nápomocní s prípravou životopisu a iných dokumentov,
    • odborní zamestnanci pracujú s klientkami na osvojovaní si pracovných zručností, zosúladení pracovného a osobného života atď..
  • Ubytovanie na určitý čas, nevyhnutný na zabezpečenie krízovej intervencie, ochrany a podpory, vrátane utvárania podmienok  na prípravu stravy, vykonávanie základnej osobnej hygieny, upratovanie, pranie, žehlenie, záujmovú činnosť;
  • Metódy expresívnych terapií – muzikoterapia a arteterapia – pre skvalitnenie poskytovaných služieb, najmä deťom, realizujeme v Bezpečnom ženskom dome metódy expresívnych terapií, ktoré sú veľmi vhodnou voľbou, nakoľko umožňujú uvoľnenie nahromadených negatívnych emócií, energie – 123,5 hod.
  • Špeciálno – pedagogická starostlivosť – špeciálno – pedagogická starostlivosť je pri práci s detským klientom v Bezpečnom ženskom dome veľmi žiadaná, nakoľko iba špeciálny pedagóg môže poskytnúť adekvátnu starostlivosť a pomoc deťom s rôznym znevýhodnením (fyzickým, psychickým, rečovým a pod.) – 87 hod.
  • Prevádzkovanie krízového bytu – z dôvodu ochrany života a zdravia žien, ich detí a zamestnancov Bezpečného ženského domu. Ubytovanie v krízovom byte využilo 9 klientov (4 ženy a 5 det9).
  • Vzdelávacia kampaň, prostredníctvom ktorej bude ponúknutý priestor a možnosť na osvojenie si vedomostí, informácií v téme násilia páchaného na ženách a deťoch, ich bezpečnosti, neviktimizujúcej intervencie, o formách pomoci, vhodných a nevhodných postupoch pri práci s cieľovou skupinou pre odborníkov pracujúcich v téme násilia páchaného na ženách a deťoch – sociálni pracovníci, policajti, pedagógovia, preventisti a iní odborníci pracujúci v téme násilia páchaného na ženách a deťoch:
    • prvá zo vzdelávacích aktivít, ktorá je zameraná na prevenciu násilia páchaného na deťoch a medzi deťmi, sa začala realizovať 4. november 2022. Vzdelávacia aktivita bola realizovaná formou interaktívneho webinára a zúčastnilo sa jej 28 účastníkov.
    • 5. mája 2023 sa realizovala vzdelávacia aktivita zameraná na sexuálne zneužívanie detí a 12. mája 2023 vzdelávacia aktivita zameraná na psychické násilie. Obe aktivity sa realizovali prezenčnou formou a zúčastnilo sa ich 10 účastníkov – zamestnankýň Centra Slniečko, n.o..
    • 26. mája 2023 – vzdelávacia aktivita zameraná na psychické násilie pre 16 zamestnancov partnera projektu – mesto Nitra.
    • 13. december 2023 – vzdelávacia aktivita zameraná na na domáce a rodovo podmienené násilie, dynamiku a formy násilia, odhad nebezpečenstva, bezpečnostný plán, právnu ochranu a systém ochrany obetí domáceho násilia na Slovensku, multidisciplinárnu spoluprácu v kontexte domáceho násilia. Aktivity sa zúčastnilo 15 zástupkýň a zástupcov polície a 13 zamestnanýň Centra Slniečko, n.o..
    • Od 22. marca 2024 sa začali realizovať dve vzdelávacie aktivity zamerané na získanie všeobecného prehľadu o syndróme CAN, jeho príznakoch, prejavoch, rizikových faktoroch, na vhodné postupy pri podozrení na týranie, sexuálne zneužívanie, či zanedbávanie dieťaťa. Vzdelávacia aktivita je realizovaná formou interaktívneho webinára.
    • 4.-5. apríla 2024 a 17.-18. apríl 2024 – vzdelávacia aktivita zameraná na detskú kresbu – história, ontogenéza detského výtvarného prejavu, význam niektorých znakov v detských kresbách, symbolika farieb, špecifické znaky vo vybraných kresbových testov v kontext sy CAN a CSA, skríningové testy, identifikácia špecifických znakov v kresbách detí, ktoré môžu súvisieť s týraním, sexuálnym zneužívaním; Kresba a jej využitie v arteterapii. Aktivity sa zúčastnilo spolu 11 účastníčok – zamestnankýň Centra Slniečko, n.o., partnera projektu Mesto Nitra a spolupracujúcich organizácií.
  • Kampaň na zvyšovanie povedomia – ktorej cieľom je zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o násilí na ženách, o možnostiach, formách a prostriedkoch riešenia násilia páchaného na ženách a deťoch v Nitrianskom samosprávnom kraji. Kampaň je ťažiskovo distribuovaná prostredníctvom internetových platforiem, no predovšetkým v podobe podcastového formátu. Súčasťou kampane sú aj vizuálne výstupy, ktoré nadväzujú na podcastový seriál. 
    • Kampaň je podporená 900 kusmi informačných materiálov-letákov, ktoré sú distribuované v rámci Nitrianského samosprávneho kraja.
    • 12. októbra 2023 bola kampaň spustená odprezentovaním prvej epizódy sedemdielneho podcastového seriálu s názvom „Stratené“. Seriál prináša vždy vo štvrtok skutočný príbeh žien – obetí domáceho násilia. Viac informácií TU.
    • V čase od 31.10.2023 do 27.11.2023 bolo v Nitrianskom samosprávnom kraji umiestnených 102 cityligtov, ktoré nadväzovali na podcastový seriál a podporovali obsah kampane.
  • Spolupráce – stretnutia:
    • Už viac ako 5 rokov spolupracujeme s Krajským riaditeľstvom policajného zboru v Nitre. Na základe tejto spolupráce vznikol model pomoci v spolupráci s políciou a Poradňou pre obete. Tento model sa stal východiskom pre novelizovanie zákona o obetiach trestný činov, ktorý zakomponoval do zákona Intervenčné centrá a spoluprácu polície a poradenských centier za účelom rýchlej a účinnej pomoci obetiam domáceho násilia.
      • 20. september 2023 pravidelné stretnutie pracovnej skupiny KR PZ Nitra a zástupkýň Centrum Slniečko, n.o. zamerané na predstavenie nových členov, prezentovanie spolupráce Poradne pre obete s Intervenčným centrom a jednotlivých policajných útvarov. Témou stretnutia boli i jednotlivé kroky vykázania, pokyny policajného riaditeľa, problémy pri vzájomnej spolupráci, budúci program pracovnej skupiny.
      • 7. december 2022 a 21. júna 2023 stretnutie pracovnej skupiny KR PZ Nitra a zástupkýň Centra Slniečko, n.o., zamerané na problematiku domáceho násilia a násilia páchaného na deťoch. Riešila sa problematika spolupráce jednotlivých OO PZ a OKP v rámci KR PZ Nitra a Poradne pre obete s Intervenčným centrom, po realizácii inštitútu vykázania. Zdieľali sa príklady dobrej praxe – spolupráce, ale aj problémy v spolupráci, na ktoré sa hľadali konštruktívne riešenia.
      • 15. jún 2022 sa uskutočnilo jedno z pravidelných multidisciplinárnych stretnutí so zástupcami polície nitrianskeho kraja, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou niekoľkoročnej spolupráce.
    • V mesiacoch jún, august, november 2023 a marec 2024 bolo zrealizovaných 5 stretnutí so spolupracujúcimi organizáciami s cieľom návrhu opatrení, stratégií v téme násilia páchaného na ženách a deťoch.
  • Činnosť odborného konzultanta pre oblasť domáceho násilia – danú činnosť zabezpečuje partner projektu Mesto Nitra, a to od novembra 2022 do februára 2024. Jeho úlohou je zabezpečovať najmä podporu a koordináciu preventívnych aktivít v danej oblasti, zosieťovanie subjektov, sprostredkovanie informácií z danej oblasti od národnej po lokálnu úroveň, vytvorenie funkčnej podpornej siete, zber dát a pod..
  • Priestorové rozšírenie Bezpečného ženského doma a jeho vybavenie – 9.11.2023 sa začali rekonštrukčné práce budovy, ktorá rozšíri kapacitu už prevádzkovaného Bezpečného ženského domu o 15 miest. Za priebeh a realizáciu tejto aktivity zodpovedá partner projektu – Mesto Nitra.
  • Tlačová konferencia, Nitra, 13. jún 2022 – Tlačová správa »» 
    Dňa 13. 6. 2022 sa v priestoroch Mestského úradu v Nitre konala úvodná tlačová konferencia, na ktorej bolo odprezentované zahájenie realizácie projektu a plánované aktivity. Na tlačovej konferencii sa zúčastnili zástupcovia Správcu programu, veľvyslanec Nórskeho kráľovstva, primátor Mesta Nitra, zástupcovia partnera projektu, pomáhajúcich profesií, prijímateľa a miestnych, regionálnych a národných médií.
    Photo »», photo by Jakub Kovalík
  • Priebežná tlačová konferencia, Nitra, 24. október 2023Tlačová správa »»
    Dňa 24. 10. 2023 sa v priestoroch neziskovej organizácie Centrum Slniečko, n.o. konala priebežná tlačová konferencia, na ktorej boli odprezentované priebežné výsledky a realizované aktivity projektu. Na tlačovej konferencii sa zúčastnili zástupcovia Správcu programu, partnera projektu Mesta Nitra a médií.
    Photo »»

Mandátna zmluva, 30. máj 2022 »»
Zmluva o dielo, 19. august 2022 »»