Podporte nás >
Domov - Formy násilia

Formy násilia

8. februára 2024

Hrozba násilia číha na deti a tínedžerov na každom kroku. Dôležité je identifikovať jeho príznaky, prejavy a zakročiť skôr, ako jeho ničivé dôsledky ohrozia zdravie či život mladého človeka. Aké formy násilia ťa môžu ohroziť?

Fyzické týranie
Spôsobuje ti niekto úmyselne zranenia fackovaním, bitím, kopaním, dusením, škrtením? Úmyselne ti spôsobuje škrabance, modriny po tele, popáleniny, a týmto svojím správaním v tebe vyvoláva strach a spôsobuje bolesť?

Psychické týranie
Vyhráža, vysmieva sa ti niekto? Vulgárne ťa niekto uráža, ponižuje alebo ignoruje? Vyvoláva v tebe niekto strach, pocit hanby alebo smútku?

Sexuálne zneužívanie
Dotýka sa ťa niekto na intímnych miestach bez tvojho súhlasu? Spôsobuje ti na týchto miestach bolesť, núti ťa tieto miesta odhaľovať, alebo si ťa bez tvojho súhlasu nahráva či fotí v intímnych situáciách a situáciách, kedy si nahý/a? Núti ťa niekto, aby si sa dotýkal/a niekoho iného na intímnych miestach alebo ťa núti pozerať sa na jeho nahotu?

Zanedbávanie
Už dlhšie pociťuješ hlad, nedostatok lásky, porozumenia, bezpečia zo strany rodičov? Máš pocit, že si ťa doma nikto nevšíma, že si pre každého iba vzduch?

Šikana
Pociťuješ, že ti je zo strany spolužiaka alebo skupiny spolužiakov dlhodobo ubližované? Cítiš sa v škole nepríjemne, obávaš sa niečoho zlého? Uráža ťa niekto, nadáva ti, posmieva sa ti alebo ťa zosmiešňuje niekto v triede, v škole alebo v jej okolí? Je ti takto ubližované prostredníctvom telefónu, tabletu, internetu a na sociálnych sieťach?

DETI A MLÁDEŽ

  • Linka detskej dôvery – 0907 401 749
  • Linka detskej istoty – 116 111
  • Linka dôvery Nezábudka – 0800 800 566
  • Viac ako nick – Online chat – viacakonick.gov.sk
  • iPčko – Online chat – www.ipcko.sk

DOSPELÍ

  • Poradenské centrum pre obete, Centrum Slniečko, n.o. – poradna@centrumslniecko.sk
  • Národná linka pre ženy zažívajúce násilie – 0800 212 212
  • Tiesňová linka – 112
  • Polícia – 158

„Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov.
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky“

„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe“

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov
na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk, alebo FB profil.