Podporte nás >
Domov - Podcast: STRATENÉ #6 Romana (a Patrícia)

Podcast: STRATENÉ #6 Romana (a Patrícia)

16. novembra 2023

Šiesty diel podcastu je príbehom rómskych sestier Romany a Patrície. Obe si mali prežiť to, čo je v niektorých rómskych komunitách zvykom dodnes – detskú svadbu. Dvanásťročná Patrícia si neoficiálnym svadobným rituálom vzala svojho bratranca, ktorý ju 3 týždne po „svadbe“ znásilnil. Útočisko našla v Centre pre obete domáceho násilia, no jej puto s rodinou bolo také silné, že nakoniec sa k rodine vrátila a na polícii tvrdila, že si to všetko vymyslela. O dva roky neskôr čakal podobný osud aj jej sestru Romanu. Romana sa s tým však nezmierila a začala vopred konať. Ako sa jej príbeh vyvinul? To nám v závere epizódy prezradí Denisa Vargová, vedúca špecializovaného centra pre týrané a sexuálne zneužívané deti, ktorá pracovala s oboma sestrami. Kultúrne rozdiely a etnické zvyky by nemali ospravedlňovať porušovanie platnej legislatívy. Na spravodlivosť sa však v tomto prípade stále iba čaká.

Sedemdielny podcast STRATENÉ vám prináša reálne príbehy skutočných žien s ťažkým osudom, no šťastným koncom. Môžete ich počúvať vďaka neziskovej organizácii Centrum Slniečko, ktorá už takmer 25 rokov pomáha obetiam domáceho násilia.

Zapnite si odber podcastu Bez modrín a žiadna nová epizóda vám neunikne. Pokiaľ sa vám naša práca páči, pridajte hodnotenie a odporučte epizódy aj svojim priateľom aj známym. Aj vďaka vám sa dôležité myšlienky dostanú ďalej. Spoločne tak vytvoríme citlivejší a ohľaduplnejší svet.

Podcast Bez modrín nájdete na YouTube kanáli Centra Slniečko, n.o. a podcastových platformách  Spotify – Google – Apple – Anchor – Breaker – RadioPublic – PocketCasts.

Príbehy žien v podcastoch majú šťastný koniec, pretože sa im dostalo pomoci. Tá je tu pre všetkých, ktorí ju potrebujú. Stačí navštíviť www.bezmodrin.sk, alebo kedykoľvek zavolať na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.

„Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov.
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky“

„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe“

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov
na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk, alebo FB profil.