Podporte nás >
Domov - Ako uveriť sebe a nie manipuláciám násilnej osoby

Ako uveriť sebe a nie manipuláciám násilnej osoby

12. novembra 2023

V predošlých článkoch sme už spomínali, že rozhodnutie odísť od násilníka musí v žene predovšetkým dozrieť. Tento fenomén, kedy sa nevie vymaniť z kruhu násilia, ovplyvňujú rôzne faktory. Jedným z nich je aj strach. Strach, ako uživí deti a seba. Strach, ako sa na ňu bude spoločnosť pozerať. Strach z neznámeho. Strach, že má násilná osoba naozaj pravdu.

Domáce násilie totiž nie je len fyzické, takmer vždy je ruka v ruke s psychickým – ponižovanie, nadávky, vyhrážanie sa, manipulácia. Násilná osoba sa snaží obeť presvedčiť, že by jej aj tak nikto neveril, že je úplne neschopná a bez neho by to nezvládla, že sa nevie postarať poriadne o deti, že sa nemá na koho obrátiť. Vyhráža sa, že ju nájde a zabije, že zabije ich deti, že má kontakty na polícii a že ak sa o niečo pokúsi, na deti môže do konca života zabudnúť. Obeť domáceho násilia tomu častokrát úplne uverí a stretávame sa tu s javom naučená bezmocnosť.

Je to stav, kedy osoba neočakáva žiaden želaný výsledok svojej snahy a preto sa už o nič ani nepokúsi. Napríklad žena, ktorá už absolvovala jeden pokus o únik od tyrana a skončil „neúspešne“ – nasľuboval jej hory-doly, aby sa k nemu vrátila, prípadne po úteku ju našiel a priviedol opäť domov – sa už o nič ani nepokúsi, pretože predpokladá rovnaký smutný výsledok.

Preživšie násilia majú spravidla prehnane nízke sebavedomie. Je to dôsledok dlhotrvajúcich manipulácii a psychického týrania. Tieto ženy si neveria, uverili totiž násilníkovi. Majú pocit, že aj tak nič nedokážu – odísť, postarať sa, normálne fungovať. Niektoré možno aj uverili, že si takýto prístup a správanie „zaslúžia“. Sú ako zakliate v situácii konštantného teroru. Všetku svoju energiu sústredia na jediné: prežiť.  Je preto veľmi ťažké nájsť v takýchto chvíľach odvahu. Bojovať za seba, za právo na pokojný život pre seba a svoje deti. Uveriť tomu, že je šanca vystúpiť z kruhu násilia a vyslobodiť sa raz a navždy.

Táto šanca tu samozrejme vždy je. Z každej situácie existuje cesta von. Pre všetkých, ktorí si nevedia predstaviť, ako sa to dá, je tu podcastová miniséria STRATENÉ. Opisuje príbehy skutočných žien, ktoré sa z cyklu násilia vymanili a dnes žijú pokojný život. Sedem epizód nahovorila Kristína Svarinská a nový diel si nájdete na svojej obľúbenej podcastovej platforme každý štvrtok.

Ak sa už nachádzate v podobnej alebo inak nebezpečnej situácii ako ženy v príbehoch, navštívte www.bezmodrin.sk, alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Centrum Slniečko, n.o. (v anglickom jazyku The Sun Center).