Psychické bezpečie pre deti a mládež v športe
3. októbra 2024
Okrem rodiny sa dieťa pohybuje aj v iných prostrediach, ktoré ho formujú. Vyvíja sa a napreduje v nich. Sú to vzdelávacie inštitúcie ako školy a škôlky, či krúžkové činnosti a kluby. Tak, ako môžu byť preň nápomocné, ho však môžu aj ohroziť. Preto je veľmi dôležité poznať všetko potrebné na zachovanie psychického bezpečia detí. Najmä pre tých, ktorí s nimi prichádzajú bežne do styku a ktorým ich na voľnočasové aktivity zverujeme.
Nezisková organizácia Centrum Slniečko prináša kurz Psychické bezpečie pre deti a mládež v športe. Tento kurz poskytuje vhľad (nielen) do trénerskej práce a ukazuje, ako môžete vytvárať podnetné a bezpečné prostredie na osobnostný a športový rast detí. A to nielen vašich zverencov – ale aj pre vás samotných. V priebehu kurzu sa dozviete, prečo je vytváranie psychického bezpečia (nielen) pre deti v športe dôležité. Obsahuje informácie o vývine osobnosti detí a čo všetko tento vývin ovplyvňuje. Odhalíte výzvy, ktorým deti v rámci svojho vývinu čelia a zameriava sa aj na to, ako môžu tréneri pozitívne prispievať k zvládnutiu týchto výziev. Tak, ako je dôležité vnímať osobnosť detí, tak je pre trénerov dôležité poznať aj samých seba. Z toho dôvodu vás v priebehu kurzu pozveme k realizácií niekoľkých cvičení zameraných na rozvoj sebapoznania.
Komunikácia je pre trénerov nástrojom, ktorým sprostredkovávajú svoje vedomosti a športové zručnosti. Je nenahraditeľná v procese budovania vzťahov a v neposlednom rade aj nástrojom na vytváranie bezpečného prostredia. Práve preto sa jedna kapitola kurzu venuje aj téme komunikácie.
Ďalšou témou, ktorú kurz pokrýva, je téma emócií – trénerov aj športovcov. Schopnosť zachytávať a následne regulovať vlastné emócie je východiskom pre zachytávanie a pomoc s reguláciou emócií športovcov. Zároveň je nevyhnutným predpokladom pre zvládanie náročných situácií v športe. Lektormi tohto kurzu sú Mgr. Michala Bednáriková, SASP-FEPSAC a Ing. Mgr. Peter Kuračka, ACC. Obaja sú dlhoročnými profesionálmi v oblasti športovej psychológie. Ich klientmi sú športovci aj tímy.
O lektoroch kurzu Psychické bezpečie pre deti a mládež v športe:
Mgr. Michala Bednáriková, SASP-FEPSAC vyštudovala psychológiu na FiF UK v Bratislave. Vedie workshopy a prednášky pre športové organizácie doma aj v zahraničí. V roku 2018 jej Európska federácia športovej psychológie (FEPSAC) udelila certifikát Špecialistu v aplikovanej športovej psychológii a od roku 2017 je prezidentkou Slovenskej asociácie športovej psychológie.
Ing. Mgr. Peter Kuračka, ACC vyštudoval psychológiu v Brne a Nitre. Pomáha športovcom, tímom, trénerom a iným ľuďom, ktorých profesia vyžaduje neustále podávanie vrcholových výkonov. Pôsobil ako profesionálny futbalista a počas kariéry sa intenzívne zaujímal o psychickú stránku výkonnosti športovca. Dnes má vlastnú prax, pracuje ako športový psychológ a kouč.